Пещера Утробата с. Илиница
Пещера Утробата се намира на около 20 км северозападно от Кърджали, близо до с....
Пещера Утробата се намира на около 20 км северозападно от Кърджали, близо до с. Илиница, в местността Тангардък кая. В превод от турски Тангардък кая означава „гърмящата“ или „шумящата“ скала.
За да се стигне до Пещерата Утроба, от гр. Кърджали се шофира в посока към селата Дъждовница и Пъдарци. Следва се пътят след село Пъдарци и се подминава хижа Боровица. Малко след хижата (1 – 2 км) вдясно е поставена дървена табела обозначаваща пътеката към пещерата. Изкачването до обекта трае около 1 час и е препоръчително посетителите да са снабдени с бутилки вода. Изградени са 4 места за отдих. Пътеката приключва с кратко катерене по скали, огрявани от слънцето.
Пещерата представлява естествен хоризонтален процеп в скала, който е допълнително изсечен и оформен от човешка ръка. Формата му наподобява вулва (утроба). В дъното на пещерата е издълбан олтар, който е висок малко повече от метър. В горната част на пещерата има пукнатина. Веднъж годишно слънчев лъч се уголемява и прониква в утробата, достигайки олтара, като се задържа потрепвайки няколко минути.
Според учени това действието се свързва с изповядването на култа на траките към Великата богиня-Майка. Култът олицетворява оплождане, т. нар. хиерогамия свещеният брак между Великата богиня-Майка и нейният син Слънцето, който трябва да осигури кръговрата на сезоните, плодородието на земята и възраждането на живота.
Светилището е служило и за определяне на продължителността на годината и нейното начало с достатъчна точност.
Източник:bg.wikipedia.org
Снимки: Ахрида-Дестинация Родопи